Producenci

Grzejnik aluminiowy czy stalowy – który lepiej sprawdzi się w Twoim domu?

Przygotowując w domu instalację grzewczą, z pewnością będziesz potrzebować odpowiednich grzejników. Na rynku jest ich sporo, co może rodzić niemałe problemy z wyborem. Dawniej dominowały grzejniki żeliwne, dziś zastępują je grzejniki aluminiowe i te wykonane ze stali. Gdy zastanawiasz się, który wybrać: grzejnik aluminiowy czy stalowy, warto przemyśleć nie tylko kwestię wizualną, ale przede wszystkim, użytkową. Który będzie lepszy do Twojego domu? Poznaj zalety i wady popularnych grzejników stalowych i grzejników aluminiowych.

Grzejniki stalowe

Grzejniki stalowe są najbardziej uniwersalne w użyciu, ze względu na swoje rozmiary, funkcjonalność i możliwości cieplne. Te najpopularniejsze składają się z żeberek, których ilość można dopasowywać do powierzchni pomieszczenia. Każde żebro grzejników stalowych wytwarza ciepło, które roznosi się po pokoju. Inną odmianą grzejnika stalowego jest ten o wyglądzie płyty lub panelu. Potrzebuje mniej wody, aby wytworzyć odpowiednie ciepło i zapewnić komfort cieplny. Nawet nieduże stalowe grzejniki płytowe efektywnie ogrzeją spore pomieszczenia.

Gdy zastanawiasz się co wybrać, grzejnik aluminiowy czy stalowy, pamiętaj że ten drugi ma dużą moc grzewczą, w porównaniu ze swoim rozmiarem. A to oznacza, że w małej przestrzeni lub na małej powierzchni możesz zainstalować kaloryfer, który pozwoli Ci skutecznie ogrzać całe pomieszczenie. Za jego przewagą przemawia także estetyka. Grzejniki stalowe występują w wielu kolorach, co pozwala dopasować je do wyposażenia wnętrza. Do wyboru masz grzejnik stalowy płytowy (panelowy – ilość paneli można dopasować do swoich potrzeb) lub członowy (żebrowy – składa się z kilku żeber o takich samych parametrach).

Niestety grzejniki stalowe, mimo swoich zalet, nie są odporne na korozję. Z tego względu nie powinno się ich instalować w łazienkach.

Grzejniki aluminiowe

Jakie są zalety grzejników aluminiowych? Ich przewagą nad stalowymi jest to, że wykonane są z połączenia stopów aluminium, krzemu i miedzi, a stop ten wzmacniany jest dodatkowo, aby uchronić urządzenie przed niszczycielskim działaniem korozji. Grzejniki aluminiowe są bardzo lekkie, co wpływa na łatwość montażu. A ten można wykonać także w łazience. Z grzejnikiem aluminiowym nie będzie problemu w czyszczeniu. Ze względu na swoją żeberkową budowę i podobny rozstaw elementów przyłączeniowych, grzejniki aluminiowe można łatwo zamontować w tym samym miejscu, w którym umieszczone są stare żeliwne kaloryfery.

Gdy zastanawiasz się, co jest lepsze, grzejnik aluminiowy czy grzejnik stalowy, warto abyś poznał także i wady. Nie można go łączyć z instalacją miedzianą, bo możesz wywołać korozję elektromechaniczną. Gdy jednak nie ma innej możliwości, koniecznie pamiętaj o użyciu specjalnych przekładek teflonowych. Ponieważ aluminium nie należy do trwałych materiałów, narażasz się na uszkodzenia mechaniczne.

Grzejnik aluminiowy czy stalowy?

Z pewnością grzejniki aluminiowe i stalowe mają swoje plusy i minusy. Tworzywo, z którego wykonano grzejnik, jest bardzo istotne. Podejmując decyzję o wyborze, kieruj się nie tylko estetyką, ale także parametrami cieplnymi, odpornością na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Gdy zastanawiasz się, który będzie lepszy, grzejnik aluminiowy czy grzejnik stalowy, zapoznaj się z projektem instalacji grzewczej i skonsultuj się ze sklepem, w którym planujesz zakup. Specjaliści podpowiedzą Ci, co wybrać.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl