Producenci

Jak działa termostat i po co się go montuje?

Gdy zakładasz w domu system grzewczy, którego częścią są wiszące na ścianach grzejniki, z całą pewnością nie powinieneś zapominać o montażu termostatów. Dzięki nim możesz oszczędzić sporo energii i precyzyjnie dawkować ciepło w pomieszczeniach. Termostaty grzejnikowe pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę w każdym pomieszczeniu. Przekonaj się, jak działa termostat grzejnikowy i koniecznie zamontuj to przydatne urządzenie u siebie.

Termostat grzejnikowy kontrolerem ciepła

W zależności od tego, czy mieszkasz we własnym domu, czy w mieszkaniu usytuowanym we wspólnocie lub spółdzielni, możesz samodzielnie decydować o efektywnym ogrzewaniu w pełnym lub tylko częściowym stopniu. Termostatyczna głowica zaworu grzejnika jest czymś, o czym powinieneś pamiętać, gdy sam montujesz instalację. W tym drugim przypadku – ktoś zrobił to już za ciebie. W mieszkaniu jedyne, na co masz wpływ, to temperatura panująca w pomieszczeniach. Aby móc ją regulować, dobrze jest wiedzieć, jak działa termostat.

W przypadku domu jednorodzinnego decydujesz jeszcze o metodzie grzania (grzejniki, ogrzewanie podłogowe lub inne) i termoizolacji budynku. Wszystko to razem wpływa na zmiany temperatury otoczenia, a więc i komfort przebywania w pomieszczeniach, a także na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dzięki temu w poszczególnych pomieszczeniach panuje optymalna temperatura.

Jak działa termostat?

Jak działa regulacja temperatury w grzejniku przez termostat grzejnikowy? Grzejnikowy zawór termostatyczny umieszcza się na przewodzie, który ma za zadanie wpuszczać wodę do kaloryfera. Termostaty grzejnikowe poprzez zwykłe pokrętło umożliwiają otwieranie i zamykanie zaworu grzejnika. Tym  samym zmniejszasz lub zwiększasz ilość wody, która dociera do Twojego kaloryfera. W zależności od ilości tej wody, temperatura grzejnika będzie wyższa lub niższa. Im więcej wody, tym grzejnik staje się cieplejszy. A to z kolei ma wpływ na to, ile tego ciepła przedostanie się do pomieszczenia. Efekt? Ciepłe powietrze i komfort cieplny we wnętrzu. Wydaje się proste, lecz jest jeszcze jeden szczegół, o którym trzeba pamiętać.

Głowica termostatu, w większości przypadków, zawiera czujnik z cieczą (termostat ze zdalnym czujnikiem temperatury), która zmienia swoją objętość pod wpływem zmieniającej się temperatury. Jak działa termostat? Gdy jest odkręcony i otworzysz okno w pomieszczeniu, co wpłynie na obniżenie temperatury, zwiększy się przepływ wody do grzejnika, by uzupełnić powstałą stratę ciepła i utrzymać stałą temperaturę. Dlatego tak ważne jest, aby przed otwarciem okna zakręcać termostat. Na rynku dostępne są nowocześniejsze urządzenia reagują tylko na powolną zmianę temperatury, a w przypadku wietrzenia pokoju pozostaną niewzruszone.

Jak ustawić termostat?

Jak wygląda ustawienie temperatury w pomieszczeniu z pomocą termostatu? Termostaty pokojowe mają zazwyczaj możliwości regulowania przez pokrętło z cyframi od 1 do 5. Optymalnym ustawieniem, które doprowadzi do uzyskania temperatury 21°C w całym pomieszczeniu, jest wybranie na każdym grzejniku środkowego pułapu, czyli trójki. Jak w tym przypadku wygląda działanie termostatu grzejnikowego? Niezależnie od tego, czy ustawisz 3, czy 5, zawór z głowicą termostatyczną otworzy się maksymalnie, wpuszczając jak największą ilość wody. Jednak w przypadku trójki proces ten zatrzyma się w odpowiednim momencie.

W ten sposób nawet najbardziej wychłodzony pokój zostanie nagrzany, a z całą pewnością nie będzie mowy o jego przegrzaniu. To z kolei wiązałoby się ze znaczącymi stratami ciepła. Tak działa termostat grzejnikowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl