Producenci

Grzejnik nie grzeje. Poznaj 4 powody zimna w pomieszczeniu

Grzejniki w wielu domach stanowią podstawowe źródło ciepła. Jednak w okresie letnim bardzo dużo osób odkłada zainteresowanie się ich stanem technicznym na później. Dopiero gdy na dworze zaczyna się robić chłodniej i potrzebne jest ogrzewanie, wracasz do tematu sprawności urządzenia. Zimny grzejnik to spory kłopot, kiedy za oknem zima. W dzisiejszym tekście podpowiadamy, gdzie szukać awarii, gdy grzejnik nie grzeje.

Zapowietrzenie to najpopularniejsza przyczyna niesprawności grzejnika

Nawet najlepiej zaprojektowana instalacja centralnego ogrzewania od czasu do czasu ulegnie zapowietrzeniu. Ciepła woda nie jest wtłaczana właściwie do grzejnika przez powietrze, a efektem jest zapowietrzony kaloryfer. Do najpopularniejszych objawów tej usterki należy bulgotanie wewnątrz kaloryfera oraz nagrzana jedynie połowa całkowitej powierzchni grzejnika, czyli nierównomierne rozłożenie ciepła. Na szczęście odpowietrzenie kaloryfera jest łatwą czynnością. Jak odpowietrzyć kaloryfer? Wystarczy odkręcić bardzo delikatnie odpowietrznik po zewnętrznej stronie kaloryfera i poczekać, aż zacznie wylatywać z niego woda bez bąbli powietrza. Jakie są jeszcze inne przyczyny, gdy grzejnik nie grzeje?

Niskie ciśnienie wody w instalacji centralnego ogrzewania

Kolejną przyczyną awarii kaloryfera może być niskie ciśnienie wody w instalacji. Rezultatem może być to, że grzejnik grzeje tylko do połowy, a ciepło rozkłada się nierównomiernie. Bywa, że ciśnienie sprawia, że grzejnik nie może rozgrzać się do pożądanej temperatury. W celu zwiększenia ciśnienia uzupełnij instalację wodą.

Zbyt słabo dokręcony zawór odpływowy grzejnika

Drugą łatwą do zdiagnozowania przyczyną tego, że grzejnik nie grzeje, jest źle dokręcony zawór odpływowy. Aby zobaczyć, czy wszystko jest z nim w porządku, najpierw musisz go odszukać. Z reguły umieszcza się go w dolnej części kaloryfera. Najczęściej szukaj maskownicy obok przyłącza odpływu wody. Po jej zdjęciu, przy pomocy klucza zgodnego z instrukcją obsługi grzejnika, należy wspomniany zawór odpływowy z wyczuciem dokręcić. Następnie trzeba ustawić termostat w pozycję grzania i poczekać, czy naprawa pomogła i czy grzejnik działa prawidłowo.

Gdy grzejnik nie grzeje, to może być uszkodzony termostat grzejnikowy

Trzecim powodem tego, że grzejnik nie grzeje, może być uszkodzona głowica termostatyczna z termostatu. Głowica odcina dopływ wody, kiedy temperatura otoczenia przekroczy zdefiniowaną na termostacie wysokość. Jak sprawdzić głowicę termostatyczną w grzejniku? Tutaj musisz zaobserwować, czy ustawienie minimalne oraz maksymalne skutkują reakcją kaloryfera. Jeśli nic się nie dzieje, jest cicho, brakuje bulgotania i efektu przelewania się wody, być może właśnie tutaj znajduje się problem. Warto rozebrać termostat, żeby ocenić, czy znajdująca się wewnątrz iglica porusza się swobodnie.

Zanieczyszczona instalacja w danym obiegu wody

Jeśli grzejnik nie grzeje mimo wykonanych powyższych czynności, być może doszło do zanieczyszczenia instalacji w danym obiegu wody. W rurach oraz samym kaloryferze mogła pojawić się rdza lub kamień. W takiej sytuacji musisz wykonać płukanie całego układu. Można zrobić to samodzielnie lub z pomocą fachowców. Ostateczną, ale mało prawdopodobną przyczyną, szczególnie gdy grzejniki w poprzednim sezonie działały poprawnie, jest poważny błąd w montażu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl