Producenci

Jak działa termostat i po co się go montuje?

Gdy zakładasz w domu system grzewczy, którego częścią są wiszące na ścianach grzejniki, z całą pewnością nie powinieneś zapominać o montażu termostatów. Dzięki nim możesz oszczędzić sporo energii i precyzyjnie dawkować ciepło w pomieszczeniach. Przekonaj się, jak działa termostat i koniecznie zamontuj go u siebie.

Termostat grzejnikowy kontrolerem ciepła

W zależności od tego, czy mieszkasz we własnym domu, czy w mieszkaniu usytuowanym we wspólnocie lub spółdzielni, możesz samodzielnie decydować o efektywnym ogrzewaniu w pełnym lub tylko częściowym stopniu. Termostatyczna głowica zaworu grzejnika jest czymś, o czym powinieneś pamiętać, gdy sam montujesz instalację. W tym drugim przypadku – ktoś zrobił to już za ciebie. W mieszkaniu jedyne, na co masz wpływ, to temperatura panująca w pomieszczeniach. Aby móc ją regulować, dobrze jest wiedzieć, jak działa termostat. W przypadku domu jednorodzinnego decydujesz jeszcze o metodzie grzania i termoizolacji budynku. Wszystko to razem wpływa na komfort przebywania w pomieszczeniach, a także na wysokość rachunków za ogrzewanie.

Jak działa termostat?

Za pomocą pokrętła termostatu otwierasz i zamykasz zawór grzejnikowy, a tym samym zmniejszasz lub zwiększasz ilość wody, która dociera do Twojego kaloryfera. W zależności od ilości tej wody, temperatura grzejnika będzie wyższa lub niższa. A to z kolei ma wpływ na to, ile tego ciepła przedostanie się do pomieszczenia. Wydaje się proste, lecz jest jeszcze jeden szczegół, o którym trzeba pamiętać. Głowica termostatu, w większości przypadków, zawiera czujnik z cieczą, która zmienia swoją objętość pod wpływem zmieniającej się temperatury. Jak działa termostat? Gdy jest odkręcony i otworzysz okno w pomieszczeniu, co wpłynie na obniżenie temperatury, zwiększy się przepływ wody do grzejnika, by uzupełnić powstałą stratę ciepła. Dlatego tak ważne jest, aby przed otwarciem okna zakręcać termostat. Nowocześniejsze urządzenia reagują tylko na powolną zmianę temperatury, a w przypadku wietrzenia pokoju pozostaną niewzruszone.

Jak ustawić termostat?

Termostat ma zazwyczaj pokrętło z cyframi od 1 do 5. Optymalnym ustawieniem, które doprowadzi do uzyskania temperatury 21°C w pomieszczeniu, jest wybranie środkowego pułapu, czyli trójki. Jak działa termostat? Niezależnie od tego, czy ustawisz 3, czy 5, zawór otworzy się maksymalnie, wpuszczając jak największą ilość wody. Jednak w przypadku trójki proces ten zatrzyma się w odpowiednim momencie. W ten sposób nawet najbardziej wychłodzony pokój zostanie nagrzany, a z całą pewnością nie będzie mowy o jego przegrzaniu. To z kolei wiązałoby się ze znaczącymi stratami ciepła.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl