Producenci

Jak uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca? Program Czyste Powietrze 2020

Eksperci alarmują, że zanieczyszczenie powietrza to problem, który realnie wpływa na zdrowie społeczeństwa i jakość środowiska naturalnego. Próba ograniczenia tego zjawiska wymaga podjęcia wielu działań – zarówno na skalę lokalną, jak i krajową. Jednym ze sposobów na walkę z pogarszającym się stanem powietrza w Polsce jest program Czyste Powietrze, w ramach którego przyznawane jest dofinansowanie do wymiany pieca. Jak je uzyskać? Przedstawiamy kilka najważniejszych informacji!

Krótko o programie Czyste Powietrze

Celem programu Czyste Powietrze jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń, które produkowane są przez przestarzałe instalacje grzewcze. Działania podejmowane w ramach programu koncentrują się na wymianie starych i nieefektywnych źródeł energii oraz termomodernizacji budynków mieszkalnych i montażu odnawialnych źródeł energii:

  • kolektory słoneczne,
  • pompa ciepła,
  • kotły na biomasę lub paliwo stałe,
  • kotły na lekki olej opałowy,
  • ogrzewanie elektryczne,
  • ogrzewanie gazowe.

Ich przykładem może być przyznanie dofinansowania do wymiany pieca. Dofinansowanie umożliwia też zakup elementów, takich jak kolektory słoneczne, pompy ciepła czy podłączenie do sieci ciepłowniczej. Tego typu zabiegi zapewniają nie tylko ochronę środowiska, ale i optymalne zarządzanie energią oraz związane z tym oszczędności.

Dofinansowanie do wymiany pieca – dla kogo?

Kto może ubiegać się o dofinansowanie do wymiany pieca z programu Czyste Powietrze? Tego typu wsparcie może zostać przyznane osobie fizycznej, która jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. O dofinansowanie na wymianę pieca mogą ubiegać się też wspólnoty mieszkaniowe i osoba, która jest właścicielem lub współwłaścicielem lokalu wydzielonego w budynku jednorodzinnym – musi on jednak posiadać odrębną księgę wieczystą. Co istotne, zgodnie z nowymi zasadami programu dofinansowanie do wymiany pieca może otrzymać osoba, której roczne dochody wynoszą nie więcej niż 100 tys. zł. Wniosek należy dostarczyć do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub do siedziby gminy, albo wypełnić wniosek przez internet.

Jak wysokie dofinansowanie na odnawialne źródła energii można uzyskać?

Jaka jest wysokość dotacji do wymiany pieców na ekologiczne źródło ogrzewania? Zgodnie z obecnymi zasadami programu Czyste Powietrze wysokość przyznawanej dotacji określana jest na podstawie poniesionych kosztów i rodzaju przedsięwzięcia. Podstawowe wsparcie wynosi 30 procent kosztów. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku dofinansowania do wymiany pieca, środki z programu Czyste Powietrze mogą łączyć się ze środkami uzyskanymi np. z programów gminnych. Oznacza to, że w niektórych przypadkach otrzymane fundusze mogą pokryć nawet 100 procent kosztów!

Dofinansowanie do wymiany pieca – programy gminne

O dofinansowanie do wymiany pieca możesz ubiegać się również w wielu gminach. W niektórych wsparcie przyznawane jest również wspólnotom mieszkaniowym, korzystającym ze wspólnej kotłowni, a także osobom, które prowadzą działalność gospodarczą w lokalu mieszkalnym. Mogą na nie liczyć również najemcy lokali komunalnych. Zarówno wysokość, jak i zasady udzielania dofinansowania to aspekty zależne od środków poszczególnych gmin. Zazwyczaj przyznawany jest zwrot od 40 do nawet 100 procent poniesionych kosztów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl