Producenci

Jak uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca? Pogram Czyste Powietrze 2020

Eksperci alarmują, że zanieczyszczenie powietrza to problem, który realnie wpływa na zdrowie społeczeństwa i jakość środowiska naturalnego. Próba ograniczenia tego zjawiska wymaga podjęcia wielu działań – zarówno na skalę lokalną, jak i krajową. Jednym ze sposobów na walkę z pogarszającym się stanem powietrza w Polsce jest program Czyste Powietrze, w ramach którego przyznawane jest dofinansowanie do wymiany pieca. Jak je uzyskać? Przedstawiamy kilka najważniejszych informacji!

Krótko o programie Czyste Powietrze

Celem programu Czyste Powietrze jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń, które produkowane są przez przestarzałe instalacje grzewcze. Działania podejmowane w ramach programu koncentrują się na wymianie starych i nieefektywnych źródeł energii oraz termomodernizacji budynków mieszkalnych. Ich przykładem może być przyznanie dofinansowania do wymiany pieca. Tego typu zabiegi zapewniają nie tylko ochronę środowiska, ale i optymalne zarządzanie energią oraz związane z tym oszczędności.

Dofinansowanie do wymiany pieca dla kogo?

Kto może ubiegać się o dofinansowanie do wymiany pieca z programu Czyste Powietrze? Tego typu wsparcie może zostać przyznane osobie fizycznej, która jest właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego. O dofinansowanie może ubiegać się również osoba, która jest właścicielem lub współwłaścicielem lokalu wydzielonego w budynku jednorodzinnym – musi on jednak posiadać odrębną księgę wieczystą. Co istotne, zgodnie z nowymi zasadami programu dofinansowanie do wymiany pieca może otrzymać osoba, której roczne dochody wynoszą nie więcej niż 100 tys. zł.

Jak wysokie dofinansowanie można uzyskać?

Zgodnie z obecnymi zasadami programu Czyste Powietrze wysokość przyznawanej dotacji określana jest na podstawie poniesionych kosztów i rodzaju przedsięwzięcia. Podstawowe wsparcie wynosi 30 procent kosztów. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku dofinansowania do wymiany pieca, środki z programu Czyste Powietrze mogą łączyć się ze środkami uzyskanymi np. z programów gminnych. Oznacza to, że w niektórych przypadkach otrzymane fundusze mogą pokryć nawet 100 procent kosztów!

Dofinansowanie do wymiany pieca programy gminne

O dofinansowanie do wymiany pieca możesz ubiegać się również w wielu gminach. W niektórych wsparcie przyznawane jest również wspólnotom mieszkaniowym, korzystającym ze wspólnej kotłowni, a także osobom, które prowadzą działalność gospodarczą w lokalu mieszkalnym. Mogą na nie liczyć również najemcy lokali komunalnych. Zarówno wysokość, jak i zasady udzielania dofinansowania to aspekty zależne od środków poszczególnych gmin. Zazwyczaj przyznawany jest zwrot od 40 do nawet 100 procent poniesionych kosztów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl