Producenci

Jaka moc grzejnika jest optymalna? Kilka ważnych informacji

Nie design, nie wymiar, a wybór mocy grzejnika to najważniejszy czynnik jaki musisz wziąć pod uwagę, przy zakupie kaloryfera. Jaka moc grzejnika jest optymalna? Oto kilka informacji, które powinieneś wiedzieć.

Co wpływa na moc grzejnika?

Chcesz, by w twoim domu było ciepło? Zależy ci na stałym utrzymaniu odpowiedniej temperatury, bez niepotrzebnych strat ciepła, które tylko obciążają twój portfel? Zanim zaczniesz wybierać grzejniki zapoznaj się dokładnie z projektem instalacji c.o. swojego domu lub mieszkania. Projektant dokładnie określa w nim jakiej wielkości powinny być kaloryfery i gdzie należy go umieścić.

Dlaczego warto zajrzeć do projektu? Fachowiec, który go zrobił wie jaka moc grzejnika jest optymalna dla różnych pomieszczeń, a przy planowaniu bierze pod uwagę wszystkie parametry od których zależy moc: straty ciepła w pomieszczeniu, temperaturę wody (czynnika grzejnego) zasilającego grzejniki.

Jaka moc grzejnika? Wszystko zależy od jego funkcji

Jaka moc grzejnika jest optymalna? Wszystko zależy od jego funkcji. Największą moc powinien mieć kaloryfer, który jest głównym źródłem ciepła w pomieszczeniu. W salonie znajduje się kominek, a grzejnik ma jedynie „docieplać” ten pokój? Możesz zdecydować się na zakup kaloryfera o mniejszej mocy. Chcesz kupić grzejnik, który będzie tylko „docieplał” pomieszczenie? Masz tutaj duże pole do popisu, jeżeli chodzi o design. Kaloryfer, który pełni funkcję dogrzewającą może być wspaniałym elementem dekoracyjnym i mieć ciekawy kształt.

Co z grzejnikiem do łazienki? W tym pomieszczeniu będzie on pełnił funkcję przede wszystkim osuszającą ręczniki, czy ścierki. Kaloryfer w łazience znajduje się blisko okna? Wybierz taki o większej mocy.

Jak lokalizacja grzejnika wpływa na jego moc?

Kolejny parametr jaki musisz wziąć pod uwagę, gdy zastanawiasz się jaka moc grzejnika jest optymalna dla twojego mieszkania, to lokalizacja kaloryfera. Nie podoba ci się rozmieszczenie grzejników przez projektanta? Chcesz wprowadzić zmiany w plan i sam urządzić mieszkanie? Musisz się liczyć ze zmianą mocy grzejnika. Każda zmiana lokalizacji kaloryfera wymaga nowych obliczeń i skorygowania mocy, inaczej będziesz musiał się liczyć z nieekonomiczną eksploatacją energii cieplnej i trudniej będzie ci uzyskać pożądaną temperaturę.

Zabudowywać, czy nie zabudowywać?

Chcesz zabudować grzejnik? Pamiętaj, że jeżeli zabudowa grzejnika nie jest zalecana, musisz liczyć się z tym, że jego moc trzeba będzie zwiększyć. Specjaliści podają, że w przypadku niepotrzebnej obudowy moc grzejnika trzeba zwiększyć nawet o połowę, inaczej nie będzie on spełniał swojej funkcji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl