Producenci

Jaki komin do pieca gazowego? Sprawdź, jak zadbać o odpowiednią wentylację!

W ostatnich latach ogrzewanie gazowe cieszy się coraz większą popularnością. Trudno się dziwić – ma wiele zalet i pod licznymi względami przewyższa korzystanie z paliw stałych. Decydując się instalację gazową, trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej wentylacji i odprowadzeniu spalin. Jak zadbać o te aspekty? Podpowiadamy, jak dobrać komin do pieca gazowego!

Wybór komina do pieca gazowego co musisz wiedzieć?

Dopasowanie odpowiedniego komina do pieca gazowego jest niezwykle ważne. Przede wszystkim zabieg ten wpływa na bezpieczeństwo używania instalacji. Ponadto, jest czynnikiem, który optymalizuje koszty ogrzewania. Zapewnienie dobrego ciągu przekłada się np. na prawidłowe tempo spalania paliwa. Jest też kluczowe dla zabezpieczenia instalacji przed zagrażającym cofaniem się spalin do wnętrza, które wiąże się z ryzykiem zaczadzenia.

Jak dobrać komin do pieca gazowego?

Wybierając komin do pieca gazowego, zacznij od przeanalizowania zaleceń producenta. Rekomendacje dotyczące poszczególnych parametrów komina zazwyczaj znajdują się w instrukcji technicznej. Kluczowe aspekty to jego długość i minimalna średnica. Informacje odczytane z zaleceń producenta warto dodatkowo przekonsultować z kominiarzem lub osobą, która specjalizuje się w montażu instalacji grzewczych. Wskaże Ci ona optymalne rozwiązanie wentylacyjne, dostosowane do wymogów kotła i specyfiki budynku.

Komin do pieca gazowego jaki materiał?

Pamiętaj, że bezpieczeństwo instalacji zależy w dużej mierze od zastosowanych w niej materiałów. Komin do pieca gazowego powinien być wykonany z tworzywa kwasoodpornego – zwykle stosuje się kwasoodporną stal lub ceramikę. Jeśli chcesz korzystać z komina murowanego, niezbędne będzie umiejscowienie w nim kwasoodpornego wkładu.

Komin do pieca gazowego a rodzaj komory spalania

Wybierając komin do pieca gazowego, zwróć również uwagę na komorę kotła. W przypadku komór otwartych zaleca się kominy wysokie, które są w stanie zapewnić odpowiedni ciąg. Minimalna wysokość tego typu komina zwykle określana jest na 4 metry. Możesz jednak dodatkowo skorzystać z urządzeń, które poprawiają ciąg.

Jak dobrać komin do pieca gazowego w przypadku pieców z zamkniętą komorą spalania i kotłów kondensacyjnych? Urządzenia tego typu wyposażone są we wbudowany wentylator, który ułatwia uzyskanie odpowiedniego ciągu. Zazwyczaj oznacza to, że możesz zdecydować się na komin o mniejszych rozmiarach. Co więcej, w takim przypadku często stosowany jest poziomy system odprowadzania spalin – polecany przy kotłach o mocy nieprzekraczającej 21 kW. Przy tego typu piecach możesz wykorzystać także system rozdzielczy, współśrodkowy lub szachtowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl