Producenci

Odpowietrznik automatyczny. Jak odpowietrzyć domowe grzejniki?

Kaloryfer przestał grzać? Przyczyną może być zapowietrzenie grzejników. Jak powinno wyglądać odpowietrzanie grzejnika? Czy aby odpowietrzyć kaloryfer, zawsze musimy odkręcać zawór grzejnikowy ręcznie? Nowinki technologiczne to temat, który zawsze interesuje prywatnych inwestorów. Jednym z funkcjonalnych urządzeń jest odpowietrznik automatyczny. Jak odpowietrzyć grzejniki, aby nie narazić się na spadek ilości oddawanego ciepła?

Nadmiar powietrza w grzejniku

Zapowietrzony grzejnik potrafi być prawdziwą zmorą podczas sezonu grzewczego. Nie tylko hałasuje, ale powoduje, że grzejnik nie emituje tyle ciepła, ile powinien. Do zapowietrzenia dochodzi wtedy, gdy powietrze dostaje się do całej instalacji centralnego ogrzewania. Dzieje się tak przy nagrzewaniu wody, w trakcie napełniania oraz w wyniku nieszczelności. Ignorowanie problemu jedynie pogorszy stan instalacji grzewczej. W dłuższej perspektywie może dojść do korozji i uszkodzeń, które bezpośrednio wpłyną na żywotność grzejnika. Dlatego tak istotne jest szybkie odpowietrzenie grzejnika. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest odpowietrznik automatyczny, czyli automatyczny zawór odpowietrzający. Jak odpowietrzyć przy jego pomocy grzejnik?

Ręczne odpowietrzanie grzejnika

Większość osób ma świadomość konieczności odpowietrzania grzejników dla normalnej pracy instalacji. Przy niskich temperaturach gorsza przepustowość instalacji może doprowadzić nawet do zamarznięcia armatury zabezpieczającej czy naczyń wzbiorczych. Wielu użytkowników decyduje się na ręczne odpowietrzanie kaloryfera, które nie wymaga obecności hydraulika.

Jak prawidłowo odpowietrzyć grzejnik ręcznie? Ręczny zawór odpowietrzający to element zamontowany na stałe przy grzejniku. Odpowietrznik ręczny umożliwiający usunięcie powietrza z instalacji grzewczej znajdziemy najczęściej w jego zewnętrznej części. Sposób odpowietrzenia grzejnika (żeliwnego, aluminiowego czy innego) zależy od tego, jak jest skonstruowany tzw. grzybek. Warto zakręcić na ten czas zawór termostatyczny, który jest po drugiej stronie grzejnika. Czasem przydaje się przy tym śrubokręt, a bywa, że do odpowietrzania grzejnika wystarczą same dłonie. Odkręcamy zawór odpowietrzający (śrubkę odpowietrznika) i czekamy aż całe powietrze wyleci. Uwolnione z instalacji powietrze przedostaje się na zewnątrz. Następnie zakręcamy zawór. Bardzo ważne jest szczelne zamknięcie wylotu powietrza.

Zdecydowanie prościej jest, gdy posiada się akcesoria grzejnikowe, takie jak odpowietrznik automatyczny. Jak odpowietrzyć grzejnik w takiej wersji? Wiele zależy od zaworów.

Automatyczne odpowietrzanie grzejników – większy komfort

Nie każdy czuje powołanie do samodzielnych działań przy elementach instalacji grzewczych. Nawet wtedy, gdy zadanie wydaje się całkiem proste. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na odpowietrznik automatyczny. Jak odpowietrzyć nim grzejnik? Nie ma potrzeby interweniowania. Automatyczny system odpowietrzający sam wydala powietrze, zalegające w grzejnikach. Jak wygląda takie urządzenie, można się przekonać w sklepie Hydrauliczny. Ten niewielki detal szybko zyska uznanie domowników, ponieważ automatyczny odpowietrznik zapewni nieprzerwaną dostawę ciepła do pomieszczenia. Niektóre modele nadają się do wszystkich typów instalacji, tych otwartych i zamkniętych. W ofercie producentów najczęściej znajdziemy 3 rodzaje odpowietrzników: odpowietrznik automatyczny pionowy, kątowy (do instalacji grzewczych) oraz modele solarne.

Odpowietrzniki automatyczne nadają się do grzejników łazienkowych, w tym ściennych. Nie trzeba się więc już martwić, jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy, bo grzejnik odpowietrza się sam.  Świetnie sprawdzą się także przy ogrzewaniu podłogowym, naczyniach wzbiorczych, kotłach grzewczych, a nawet instalacjach z kolektorem słonecznym.

Jak działają odpowietrzniki automatyczne?

Odpowietrznik automatyczny ma pływak umieszczony w cylindrycznym korpusie. Powietrze, które wydostało się z instalacji grzewczej, przechodzi do górnej części odpowietrznika, powodując obniżenie poziomu wody. W momencie usuwania powietrza, wraz z obniżeniem opada pływak, który pociąga dźwignię otwierającą wylot powietrza. To przyczynia się do podniesienia poziomu wody, pływak przechodzi do góry i zamyka wylot powietrza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl