Producenci

Ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki? Poznaj wady i zalety każdego rozwiązania

Dyskusja związana z tym, który rodzaj ogrzewania wybrać, dotyczy głównie osób zainteresowanych budową domu. Ogrzewanie grzejnikowe, czyli tradycyjne grzejniki, czy instalacja ogrzewania podłogowego? W mieszkaniach z reguły niemal zawsze stosuje się grzejniki. Dlatego w dzisiejszym materiale – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – odniesiemy się do domu jednorodzinnego.

Rodzaj kotła może być jednym z najważniejszych czynników

Konstruowanie systemu ogrzewania i instalacji grzewczej w domu jednorodzinnym wymaga odpowiedniego zaangażowania. Najlepiej skonsultować wszystko z firmami, które zajmują się budową takich układów. Jednak w trakcie wymiany argumentów warto wiedzieć, jakie są podstawowe różnice pomiędzy poszczególnymi kotłami. Ogrzewanie podłogowe preferuje współpracę z pompą ciepła lub kotłem kondensacyjnym. Wynika to przede wszystkim z tego, że tak zwana podłogówka wymaga zdecydowanie niższych temperatur. Kotły na paliwa stałe mają większe możliwości. Dlatego podgrzewają wodę do wyższych temperatur, które są wskazane przy kaloryferach. W większości przypadków rodzaj kotła determinuje system ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki? Na co zwracają uwagę użytkownicy

Poza rodzajem kotła i wynikającymi z tego pośrednio kosztami za ogrzewanie bardzo ważne są również wady oraz zalety z punktu widzenia użytkownika. Kaloryfery są doskonałym miejscem do ogrzania się w chłodniejsze dni. Wtedy można przycupnąć sobie obok niego i cieszyć się przyjemnym ciepłem. Jednak wadą takiego rozwiązania według wielu użytkowników jest fakt, że podczas bardzo mroźnych zim w towarzystwie grzejnika jest gorąco, natomiast samo pomieszczenie już tak równomiernie nagrzane nie jest. W przypadku ogrzewania podłogowego ciepło rozchodzi się po całej powierzchni pomieszczenia, jednakowo ogrzewając każdy jego fragment. Rozkład temperatury przy ogrzewaniu podłogowym jest równomierny, a cała powierzchnia podłogi jest grzana. Jeżeli zależy Ci na równomiernym grzaniu, wykorzystaj te zalety ogrzewania podłogowego. Minusem takiego rodzaju systemu jest ograniczona liczba materiałów, z których może być wykonana podłoga. Terakota oraz specjalnie przygotowane drewno, to najpopularniejsze rozwiązania. Specjalistyczne dywany oraz wykładziny przystosowane do podłogówki dopiero wchodzą na polski rynek. W przypadku grzejników nie ma tego problemu.

Podłogówka umożliwia utrzymywanie niższej temperatury w domu. Ogrzewanie podłogowe to ogrzewanie niskotemperaturowe. Pamiętajmy, że obniżenie temperatury o 1 stopień Celsjusza oznacza 5-6 procentowe zmniejszenie zużycia energii. Zmniejszają się więc koszty ogrzewania, które przy ogrzewaniu grzejnikowym tradycyjnymi kaloryferami będą nieco większe.

Zastanówmy się teraz, co jest bezpieczniejsze. Montaż ogrzewania podłogowego czy grzejniki?

Jaki system ogrzewania jest bezpieczny dla dzieci, alergików i osób starszych?

Bezpieczny dom jest marzeniem wszystkich osób. Dlatego podczas projektowania go trzeba uwzględnić również potrzeby jego mieszkańców. Kaloryfery są dość niebezpiecznym rozwiązaniem dla dzieci i osób starszych. Ze względu na to, że muszą pozostać odkryte, bardzo łatwo można w nie uderzyć po straceniu równowagi. W ten sposób dzieci mogą zrobić sobie krzywdę. Również osoby starsze w sezonie grzewczym mogą się o nie poparzyć ze względu na łatwy dostęp. Alergicy także zwracają uwagę, że przebywanie w wybranych pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym wpływa zdecydowanie korzystniej na ich komfort życia. Ostatecznie, jaki system grzewczy wybrać, ogrzewanie podłogowe czy grzejniki pokojowe, to dość trudna decyzja. Każde rozwiązanie ma swoje złe i dobre strony. Musisz samodzielnie ocenić, co bardziej odpowiada Twoim potrzebom.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl